Jak podnieść efektywność
03 kwietnia 2019
Biofeedback Rzeszów

POWRÓT

29 maja 2019
Wielu rodziców marzy o tym, aby ich pociechy radziły sobie w szkole lepiej. Nie chodzi tutaj tylko o lepsze oceny czy odrobione zadania domowe, ale również o zachowanie. Jeżeli wierzysz,
16 kwietnia 2019
Znajdziesz go w tysiącach różnych produktów - od gum do żucia, przez serki i sosy, aż po napoje. Niskokaloryczny, dwieście razy bardziej słodki niż cukier. Zamknięty w niewielkich, białych granulkach
10 kwietnia 2019
Kto z nas choć raz w życiu nie był na ŻADNEJ DIECIE, niech pierwszy rzuci kamień. Nie ma co się oszukiwać, moda na różnego rodzaju alternatywne systemy żywienia stale rośnie.
03 kwietnia 2019
Wiesz już czym jest stres i jakie są jego konsekwencje (no chyba, że jeszcze nie czytałeś artykułu na ten temat, link znajdziesz tu) W dzisiejszym poście przybliżę Ci 5 niezwykle
03 kwietnia 2019
Jeśli odczuwasz objawy stresu, nie jesteś sam! Szacuje się, że około 85% wizyt u lekarza(z psychologiem włącznie) była związana z jego negatywnymi skutkami. Rynek pigułek i proszków uspokajających regularnie zwiększa
03 kwietnia 2019
Wiedząc o tym jak wygląda nauka z naukowego punktu widzenia (jeśli jeszcze nie czytałeś poprzedniego artykułu, klikaj) – możemy przejść dalej, czyli do sprawdzonych strategii metakognitywnych, które każdemu, nawet najbardziej

Scrolujesz, przeglądasz, likujesz, udostępniasz, odpisujesz, przełączasz kanały. Jeszcze tylko 5 minut i weźmiesz się za tę wielką górę rzeczy do zrobienia... ups, minęła godzina i 15 minut. Znasz to? Zapewne, ale jeśli nie, to zazdroszczę, ponieważ tzw. „zabijacze czasu” towarzyszą nam cały czas i ciężko jest się oprzeć ich przyciągającej sile. Szczególnie po ciężkim dniu w pracy, na uczelni, czy w szkole. Jednak czy masz świadomość ile czasu Ci zabierają i jaki wpływ mają na jakość Twojego życia? 

 

W okresie od stycznia do maja 2017 roku średni dobowy czas oglądania telewizji przez przeciętnego Polaka w wieku powyżej 4 lat wyniósł 4,6 godziny (dane Nielsen Audience Measurement).

To daje około 32 godziny w ciągu tygodnia, 129 godzin w miesiącu i aż 1545 godzin w ciągu roku.

Dla porównania według badań przeprowadzonych przez Statista.com przeciętny Polak na czytanie przeznacza tylko 12 minut dziennie. To aż 22 razy mniej niż skacząc po kanałach! Żeby pokazać jak gigantyczny jest to przeskok, wyobraź sobie, że w następnym miesiącu zarobisz 22 RAZY więcej niż teraz. Policz szybko, ile to będzie. Dużo, prawda? Mam nadzieję, że teraz jesteś w stanie zauważyć różnicę.

Zastanów się ile czasu w ciągu doby, Ty sam przeznaczasz na media społecznościowe czy TV. Nie oszukuj się! Weź pod uwagę również czas w toalecie, przed spaniem, w autobusie czy na przerwie. Teraz przelicz to na czynności, które mógłbyś wykonywać zamiast tego. Czytanie, praca, kontakty z bliskimi, aktywność sportowa, hobby. Brzmi pięknie. Pytanie tylko, jak pozbyć się nawyku scrollowania? Odpowiedzią, może być jedno słowo:

 

EFEKTYWNOŚĆ

 

Na początku wyjaśnijmy sobie czym jest efektywność.

Efektywność pracy najczęściej definiuje się jako „liczbę godzin pracy niezbędnych do wykonania danego zadania w porównaniu ze standardem w danej branży lub warunkach”. Efektywność ekonomiczna to rezultat podjętych działań, opisany relacją uzyskanych efektów do poniesionych nakładów (najlepsze efekty produkcji, dystrybucji, sprzedaży czy promocji, uzyskane po najniższych kosztach).

Natomiast wysoka efektywność osobista oznacza najlepsze rezultaty przy minimalnych nakładach pracy. Oznacza to, że należy działać w odpowiedni sposób, tak aby rezultat był osiągnięty w czasie najkrótszym z możliwych. I dzisiaj zajmiemy się właśnie efektywnością osobistą.

Jak myślisz, jakie cechy posiadają osoby wysoko efektywne?

Analizując sylwetki ludzi sukcesu oraz porównując moje spostrzeżenia do innych prac na ten temat, wybrałam 8 najważniejszych zalet. Kolejność nie ma znaczenia: 

Organizują swoje życie w czasie – Nie od dziś wiadomo, że doba dla każdego z nas ma tyle samo godzin i nie da się nimi w żaden sposób sterować. Narzekanie, że czasu jest zbyt mało, zadań za dużo i  że się nie da, jest najlepszym dowodem na to, że nie potrafisz zaplanować swojego dnia. Zacznij optymalizować swoje projektyi zadania do wykonania, aby mieć jasno określony cel i nie trwonić czasu na zastanawianie się od czego zacząć i jak to zrobić.

  

Nie poddają się prokrastynacji (z łac procrastinatio - zwlekanie, odraczanie) - ludzie efektywni nie odkładają w czasie swoich obowiązków, nawet jeśli są niezbyt ciekawe lub trudne. 

 

Wyznaczają swoje priorytety -  nie rwą się do wszystkiego ze słomianym zapałem, nie odpisują od razu na maile, jeśli nie jest to konieczne, nie sprawdzają powiadomień na FB, tylko w pierwszej kolejności wykonują zadania najważniejsze i najtrudniejsze, aby poświęcić im najwięcej swojej energii. Dopiero później przechodzą do tych drobniejszych. 

 

Świadomie się koncentrują – tzn, że nie dają się non stop rozpraszać. To się łączy z ustalaniem priorytetów, bo w momencie w którym biorą się za najważniejsze wyzwanie ze swojej listy, odpisywanie na komentarze staje się tak nieważne, że nie ma mocy, aby oderwało ich od pracy. Dzięki temu zadanie wykonują sprawniej i skuteczniej, niż w przypadku, gdyby co kilka minut zajmowali się drobnostkami. 

 

Nie szukają zajęcia na siłę  - Czyli nie udają zajętych, gdy nimi nie są i nie wmawiają całemu światu, w tym sobie, że są tak zabiegani, że nie mają chwili na przysłowiowy „głęboki oddech”. Takie zachowanie tylko marnuje energie, a podświadomość takiej osoby czuje się, jakby faktycznie intensywnie pracowała, przez co w momencie wykonywania prawdziwego zadania, staje się mniej wydajna, bo już jest zmęczona. 

 

Potrafią skutecznie odpoczywać – jest to niezbędne, dla zachowania wysokiej motywacji i efektywności.Nie można ciągle pracować, tak samo jak nie można ciągle leżeć do góry brzuchem. Żeby zachować efektywność musisz być wypoczęty. Zmęczony mózg, nie jest w stanie pracować tak wydajnie, jak ten „świeży” i zrelaksowany. 

 

Rozumieją, że są tylko ludźmi i nie są w stanie robić wszystkiego – ile razy zamartwiałeś się tym, że szef, nauczyciel czy rodzic wymagają od Ciebie za dużo? A powiedziałeś im o tym? Wynegocjowałeś wydłużenie terminu, lub wybrałeś zadania, które wykonasz lepiej niż inne, a o reszcie pozwoliłeś sobie zapomnieć na jakiś czas? W takiej sytuacji, należy zdać sobie sprawę z tego, że nawet jeśli będziesz pracował szybko i efektywnie, musisz mieć jeszcze czas na sen, hobby, bliskich. Nie jesteś superbohaterem, który może przez kilka dni nie jeść, nie pić i pracować 24 godziny na dobę. Szanuj siebie i swoje potrzeby, wtedy cały świat stanie Ci się przychylnyi bardziej wyrozumiały. 

 

Delegują zadania – Wiem, że chcesz mieć poczucie kontroli nad wszystkim, ale zwróć uwagę na to, że osoby na wysokich stanowiskach, nie wykonują same całej pracy. One ją DELEGUJĄ innym, którzy są w tym zazwyczaj lepsi od nich. Jeżeli masz coś, co zajmuje Ci zdecydowanie za dużo czasu i nie jesteś zadowolony z efektu, poproś lub wynajmij kogoś, kto Cię w tym wyręczy. Gwarantuje, że nawet jeśli zapłacisz za tę usługę, zwróci Ci się to czasem, jaki zaoszczędzisz.

 

Zalety bycia efektywnym są piorunujące. Efektywność przekłada się na jakość życia, zwiększając zarobki, osiągnięcia, wiedzę, doświadczenie, poprawia relacje i daje kontrolę. A tego pragnie chyba każdy z nas. Dlatego już nie mogę się doczekać, aż będę mogła przybliżyć Ci 3 świetne ćwiczenia na wypracowanie w sobie zachowań gwarantujących efektywność.
A to już w kolejnym artykule na naszej stronie!

 

 

CZYM JEST PRAWDZIWA EFEKTYWNOŚĆ?

CREATED WITH PASSION

Biofeedback Rzeszów
Biofeedback Rzeszów