Jak być bardziej efektywnym
03 kwietnia 2019
Biofeedback Rzeszów

POWRÓT

29 maja 2019
Wielu rodziców marzy o tym, aby ich pociechy radziły sobie w szkole lepiej. Nie chodzi tutaj tylko o lepsze oceny czy odrobione zadania domowe, ale również o zachowanie. Jeżeli wierzysz,
16 kwietnia 2019
Znajdziesz go w tysiącach różnych produktów - od gum do żucia, przez serki i sosy, aż po napoje. Niskokaloryczny, dwieście razy bardziej słodki niż cukier. Zamknięty w niewielkich, białych granulkach
10 kwietnia 2019
Kto z nas choć raz w życiu nie był na ŻADNEJ DIECIE, niech pierwszy rzuci kamień. Nie ma co się oszukiwać, moda na różnego rodzaju alternatywne systemy żywienia stale rośnie.
03 kwietnia 2019
Wiesz już czym jest stres i jakie są jego konsekwencje (no chyba, że jeszcze nie czytałeś artykułu na ten temat, link znajdziesz tu) W dzisiejszym poście przybliżę Ci 5 niezwykle
03 kwietnia 2019
Jeśli odczuwasz objawy stresu, nie jesteś sam! Szacuje się, że około 85% wizyt u lekarza(z psychologiem włącznie) była związana z jego negatywnymi skutkami. Rynek pigułek i proszków uspokajających regularnie zwiększa
03 kwietnia 2019
Wiedząc o tym jak wygląda nauka z naukowego punktu widzenia (jeśli jeszcze nie czytałeś poprzedniego artykułu, klikaj) – możemy przejść dalej, czyli do sprawdzonych strategii metakognitywnych, które każdemu, nawet najbardziej

Pewnie tak samo, jak ja nie mogłeś się doczekać aż w końcu je poznasz...

Dlatego dziś zaprezentuję Ci aż 3 niezwykle skuteczne ćwiczenia, dzięki którym zwiększysz swoją efektywność. Może nie są one odkryciem Ameryki, ale na pewno są świetnym narzędziem, aby uczynić Cię bardziej zorganizowanym człowiekiem!

Ale zanim z niecierpliwością pochłoniesz całą tą wiedzę, przypomnij sobie czego dowiedziałeś się o NAUCE (łap link), dzięki temu łatwiej przyswoisz sobie nowe informacje.

Już gotowy? No to zaczynamy.

 

Ćwiczenie zniekształcania czasu – minuta jak godzina, godzina jak minuta.

 

Wszyscy słyszeliśmy o teorii względności Einstaina, jednak nadal często zapominamy, że czas jest tworem umysłu i jest całkowicie względny. Sposób w jaki go odbieramy, jest niemal wyłącznie wynikiem tego, w jakim stopniu jesteśmy skoncentrowani.

No bo ile trwa „długi czas”? Czekanie przez 5 minut na swoje zamówienie w mc’donaldzie, może okazać się wiecznością, ale już godzina expienia w WOW-ie, mija o wiele za szybko. Nasze przekonania i emocje wpływają na naszą percepcję czasu. Dlatego opanowanie zniekształcania go, jest bardzo ważną umiejętnością, jeśli chcemy być efektywni i elastyczni.

 

Przejdźmy do ćwiczenia:

Przez cały dzisiejszy dzień badaj swoje możliwości zmiany ram czasowych. Ilekroć odczuwasz presję teraźniejszości, skoncentruj się przez chwilę na przyszłości w taki sposób, który doda Ci sił. Zwizualizuj skutki swojego działania, cele, które dzięki niemu osiągniesz, identyfikuj się z nimi, zaobserwuj jakie uczucia w tobie wywołują. A teraz przenieś się do przeszłości, przypomnij sobie ważne momenty, wyprowadzka z domu, wycieczkę w piękne miejsce, zaręczyny, narodziny dziecka, jakiś wyjątkowy moment z przyjaciółmi. Im łatwiej będzie Ci się poruszać w ramach czasowych, tym większa stanie się Twoja swoboda, dzięki czemu łatwiej będzie Ci wytwarzać emocje, niezbędne do efektywnego wykonywania zadań (zaangażowanie i koncentrację). Wykonuj to ćwiczenie tak często, aż będziesz mógł z pełnym przekonaniem stwierdzić, że potrafisz na życzenie zmienić stan swojej koncentracji oraz swoje emocje.

 

WSKAZÓWKI:

-Zwróć uwagę, na to, jak spoglądanie na zegarek wpływa na upływ czasu.

-Spróbuj celowo zniekształcać czas, robiąc dwie rzeczy jednocześnie, np poodpisuj na maile w przerwach pomiędzy seriami ćwiczeń na siłowni lub słuchaj wykładów, podcastów lub słówek w obcym języku, podczas jazdy do szkoły czy pracy.

 

Ćwiczenie planowania celów – zjedz słonia po kawałku.

 

Zanim odkryłam to ćwiczenie, wielokrotnie rezygnowałam z prób prowadzenia dziennika zadań czy list typu „to do”, ponieważ często przytłaczała mnie ilość tasków na dany dzień. Było ich za dużo, dlatego nie udawało mi się ich wykonać, co powodowało tylko zniechęcenie do robienia czegokolwiek. Na szczęście dzięki temu prostemu ćwiczeniu (a może zasadzie?) udaje mi się w końcu świadomie planować swój rozwój w ciągu dnia.

Przygotuj kartkę, długopis lub ołówek i czystą głowę.

 

- Zapisz wszystkie rzeczy, które chciałbyś wykonać dziś lub jutro (oczywiście pomiń czynności typu mycie zębów czy jedzenie obiadu). Ja wykonuje to ćwiczenie wieczorem i planuje tak kolejny dzień, ale Ty możesz to zrobić kiedy będziesz miał na to czas i ochotę.

 

- Przeczytaj na głos wszystkie zadania. Pewnie trochę się tego nazbierało prawda?

 

-Zastanów się co czujesz w związku z tą listą. Czy jej długość Cię przytłacza, zniechęca do podjecia działania? Pewnie tak, ale nie przejmuj się, zaraz znajdziemy na to jakiś sposób.

 

-Teraz uporządkuj te zadania, zaczynając od najważniejszego i najbardziej naglącego.

 

-Największe zadania (te które wymagają wielkiego nakładu pracy) podziel na mniejsze i włącz w kolejność.

 

-Gdy już to zrobisz, określ ile czasu zajmie Ci każde z tych zadań.

 

-A teraz najlepsze – wykreśl tyle rzeczy, aby na Twojej liście zostało maksymalnie 6 pozycji. A jeśli będziesz miał z tym problem, jeszcze raz zastanów się nad swoimi priorytetami. Nie zajmuj się tymi, które nie przybliżą Cię do realizacji TWOICH celów.

 

-Wykreśliłeś? Ulga, prawda? Teraz możesz przepisać sobie te listę już na czysto
i przystąpić do działania.

Aha, zapomniałabym. Zanim zaczniesz, napisz WIELKIMI LITERAMI nad swoją listą, że do każdego zadania zabierasz się tylko raz, w końcu już je rozdzieliłeś na mniejsze etapy. Zawsze zaczynaj od najtrudniejszego.

Mam nadzieję, że ta prosta zmiana taktyki, przyczyni się do spektakularnego zwiększenia Twojej motywacji. Pamiętaj, że na da się zjeść słonia na raz, trzeba to zrobić po kawałku.

 

Ćwiczenie planowania przyjemności – zrób dla siebie coś dobrego.

 

Każdy z nas chce czuć się dobrze i z przyjemnością wykonywać swoje obowiązki. Jednak wielokrotnie tak przytłacza nas pęd w jakim żyjemy, że zapominamy o tym co najważniejsze, aby być efektywnym – o swojej przyjemności.

Kiedy ostatni raz zrobiłeś dla siebie coś dobrego, tak ze szczerego serca?

Jeśli odpowiedź sięga prawie do prehistorii, to wiedz, że czas najwyższy abyś zadbał
o jedyną osobę, która jest odpowiedzialna za Twoje szczęście i efektywność
O SIEBIE SAMEGO!

Wszystko czego tak naprawdę potrzebujesz, aby stać się wysoce efektywnym, to zmiana Twoich uczuć. Czy wiesz, jak poczuć się dobrze? Może uważasz to pytanie za głupie, ale podam Ci przykład.

Gdy byłam młodsza i wpadałam w zły humor lub lenistwo brało nade mną górę, przychodziły mi do głowy tylko dwie opcje: albo zjeść coś słodkiego, albo pograć w gry komputerowe. Jednak zazwyczaj żadna opcja nie była satysfakcjonująca i odnosiła wręcz przeciwny do zamierzonego efekt – jeszcze bardziej traciłam zapał i motywację. Dlatego tak ważne jest, aby posiadać sprawdzone strategie, jak poprawić sobie humor w każdej sytuacji.

 

Proponuję Ci ćwiczenie, które polega na wypisaniu jak największej ilości pomysłów, które pomogą Ci dobrze się poczuć, gdy dopadnie Cię handra.

Sporządź listę rzeczy, czynności które obecnie poprawiają Ci humor. A gdy już to zrobisz, uzupełnij ją o jak najwięcej dodatkowych pozycji, które skutecznie wprawią Cię w dobry nastrój. Może to być cokolwiek, ulubiona piosenka, spacer z psem, telefon do mamy, rozciągnięcie się, szklanka wody z lodem i cytryną. COKOLWIEK, co pozytywnie wpłynie na stan Twojego umysłu.

WSKAZÓWKA:

Saraj się nie wpisywać na listę jedzenia, alkoholu, narkotyków, papierosów i innych źródeł, które są dla Ciebie destrukcyjne.

Pamiętaj, że niezaplanowanie przyjemności sprawi, że doświadczysz cierpienia.

 

To już wszystko! Trzy (nie)MAŁE ćwiczenia, które mogą wprowadzić duże zmiany w Twoim życiu. Spróbuj jeśli chcesz i daj mi znać w komentarzu, czy były dla Ciebie pomocne, czy się sprawdziły, może co dodałeś do nich od siebie? Tak jak mówiłam, nie są to nowe ćwiczenia. One od dawna funkcjonują w psychologii i rozwoju osobistym, natomiast uważam, że zawsze znajdzie się ktoś, kto o nich nie słyszał, a jeśli nawet, to zawsze warto POWTÓRZYĆ wiedzę, ponieważ ta nieużywana w praktyce, lubi zanikać.

 

 

JAK BYĆ BARDZIEJ EFEKTYWNYM?

CREATED WITH PASSION

Biofeedback Rzeszów
Biofeedback Rzeszów