Dlaczego się stresuję
03 kwietnia 2019
Biofeedback Rzeszów

POWRÓT

29 maja 2019
Wielu rodziców marzy o tym, aby ich pociechy radziły sobie w szkole lepiej. Nie chodzi tutaj tylko o lepsze oceny czy odrobione zadania domowe, ale również o zachowanie. Jeżeli wierzysz,
16 kwietnia 2019
Znajdziesz go w tysiącach różnych produktów - od gum do żucia, przez serki i sosy, aż po napoje. Niskokaloryczny, dwieście razy bardziej słodki niż cukier. Zamknięty w niewielkich, białych granulkach
10 kwietnia 2019
Kto z nas choć raz w życiu nie był na ŻADNEJ DIECIE, niech pierwszy rzuci kamień. Nie ma co się oszukiwać, moda na różnego rodzaju alternatywne systemy żywienia stale rośnie.
03 kwietnia 2019
Wiesz już czym jest stres i jakie są jego konsekwencje (no chyba, że jeszcze nie czytałeś artykułu na ten temat, link znajdziesz tu) W dzisiejszym poście przybliżę Ci 5 niezwykle
03 kwietnia 2019
Jeśli odczuwasz objawy stresu, nie jesteś sam! Szacuje się, że około 85% wizyt u lekarza(z psychologiem włącznie) była związana z jego negatywnymi skutkami. Rynek pigułek i proszków uspokajających regularnie zwiększa
03 kwietnia 2019
Wiedząc o tym jak wygląda nauka z naukowego punktu widzenia (jeśli jeszcze nie czytałeś poprzedniego artykułu, klikaj) – możemy przejść dalej, czyli do sprawdzonych strategii metakognitywnych, które każdemu, nawet najbardziej

Jeśli odczuwasz objawy stresu, nie jesteś sam! Szacuje się, że około 85% wizyt u lekarza(z psychologiem włącznie) była związana z jego negatywnymi skutkami.

Rynek pigułek i proszków uspokajających regularnie zwiększa się o nowe pozycje, dostępne bez recepty, które często, nie należą do najtańszych i mogą nieść za sobą szereg niekorzystnych skutków ubocznych, m.in. uzależnienie w wyniku długotrwałego stosowania.

Coraz więcej osób zmaga się w swoim codziennym życiu z dużym obciążeniem psychicznym, trudnymi emocjami, natłokiem obowiązków, a w konsekwencji – ze stresem i jego niszczącymi skutkami.

Nadszedł czas, aby wyjaśnić czym naprawdę jest stres, skąd się bierze i dlaczego klasyczna reakcja na duże obciążenie psychiczne jest dowodem na to, że mózg homo sapiens nie nadąża za szybko zmieniającym się światem.

 

 

Według Słownika Języka Polskiego PWN stres to:

„stan organizmu, w którym dochodzi do zachwiania równowagi między zasobami organizmu a obciążeniem, któremu organizm jest poddany”.  

 

Co to znaczy? Bodźce stresowe mogą pochodzić z różnych źródeł, jednak w każdym przypadku reakcje adaptacyjne organizmu będą do siebie podobne. Niezależnie czy przyczyną jest nerwowa atmosfera w pracy, za wysokie rachunki, skaleczenie nożem kuchennym, głód czy kilka drinków – wszystko to są stresory zaburzające homeostazę (równowagę) i wymagające od organizmu podjęcia natychmiastowych działań przystosowawczych.

 

W efekcie przyspiesza rytm serca, wzrasta ciśnienie krwi, przyśpiesza oddech, napinają się mięśnie, a nadnercza zaczynają produkować kortyzol, który m.in. zwiększa stężenie glukozy we krwi, aby organizm miał więcej energii na reakcję. Wzrasta również poziom innych hormonów stresowych – adrenaliny, noradrenaliny, a także endorfiny i enkefaliny, które zmniejszają percepcję bólu, tyroksyny przyspieszającej uruchamianie energii nagromadzonej w tłuszczu, aldosteronu podnoszącego ciśnienie tętnicze krwi, a także melanotropiny, tyreotropiny, wazopresyny, reniny, hormonu wzrostu, glukagonu, prolaktyny, parathormonu, kalcytoniny, gastryny i wielu innych, co w konsekwencji powoduje, że wydajność systemu immunologicznego ulega zmniejszeniu, spada ukrwienie narządów wewnętrznych, zatrzymana zostaje regeneracja komórek, zaburzeniu ulegają funkcje tarczycy.

 

Dlaczego więc reakcja organizmu na stres jest tak bardzo destrukcyjna?

PONIEWAŻ NALEŻY DO UBIEGŁEJ ERY!

 

Wyobraź sobie człowieka pierwotnego, którego codzienność polega na ciągłym zwalczaniu zagrożeń płynących z zewnątrz – zmieniających się warunków atmosferycznych, zimna, głodu, ataków dzikich bestii, trujących roślin, etc. Doświadcza on stresu zewnętrznego – fizycznego, którego objawy były dokładnie takie same, których doświadczasz Ty sam w stresującej sytuacji.

Jedyną i kluczową różnicą jest to, że człowiekowi pierwotnemu, ww. objawy stresu pomagały przeżyć w niebezpiecznych sytuacjach – dodawały siły do ucieczki, obniżały apetyt, odcinały krew od, teoretycznie niepotrzebnych podczas ratowania życia, narządów i transportowały całą energię do mięśni, aby jak najszybciej biec, ogrzać się czy upolować kolację.Z racji tego, że Ty, drogi czytelniku, jesteś człowiekiem XXI wieku, nie musisz już polować – korzystasz z supermarketów, nie uciekasz przed dzikimi bestiami – spotkasz je jedynie w zoo, a warunki atmosferyczne nie są już takim wielkim zagrożeniem – posiadasz stabilny dach nad głową i ciepłe ubrania. Nie potrzebujesz doświadczać tych samych stanów fizycznych, co wspomniany wcześniej, człowiek pierwotny.

 

Dlaczego więc mózg homo sapiens nie przystosował reakcji obronnej organizmu do współczesnych przyczyn stresu – tj. rozmowy o pracę, egzaminów czy finansów?

 

Odpowiedzią na to pytanie może być fakt, że w ciągu ostatnich 100 lat cywilizacja ludzka rozwinęła się bardziej niż od początku swojego istnienia! Co za tym idzie ewolucja, która jest powolnym, długotrwałym procesem, nie nadążyła za pędzącym rozwojem technologicznym, społecznym i kulturalnym. Jednak czy jesteśmy skazani na negatywne skutki stresu, czy może jest jakiś sposób, aby OSZUKAĆ EWOLUCJĘ?

 

Otóż jedynym remedium na walkę z tak potężnym przeciwnikiem, jak stres jest:

 

SAMOKONTROLA

 

Kluczem do samokontrolowania się jest poznanie swoich reakcji na stres i zaobserwowania jak, i czy w ogóle, jestem w stanie sobie z nim poradzić. Brzmi łatwo, ale łatwe nie jest, ponieważ chemiczna reakcja na stres wywołuje w ludzkim mózgu efekt carte blanche, co oznacza, że nie mamy dostępu do wszystkich zasobów naszego umysłu.

 

Brak samokontroli może być destrukcyjny, dlatego już starożytni praktykowali techniki relaksacyjne, które szczególnie w ostatnich latach mocno zyskały na popularności – mowa tu o jodze i medytacji, które mają na celu doprowadzić u człowieka do równowagi, pomiędzy SOMATYKĄ (ciałem) a KOGNITYWISTYKĄ (umysłem), czyli połączenia tego co myślimy ze sposobem w jaki ciało na to reaguje. (Zresztą sprawdź sam, link poniżej.)

 

helloyogi.pl 

 

I na tym etapie mogłabym zakończyć ten artykuł, ale jest jeszcze jedno „ale”. Udowodniono wielokrotnymi badaniami, że joga i medytacja mają nieoceniony, pozytywny wpływ na zwiększenie samokontroli, jednak są to techniki wymagające dużego nakładu czasu, niejednokrotnie wielu lat praktyki, aby dojść do zadowalającego poziomu, zaangażowania i umiejętności, co w dzisiejszych, szybkich czasach, nie dla wszystkich może być idealnym rozwiązaniem, szczególnie jeśli jest się sceptycznie nastawionym do tego typu aktywności.

 

 

Jest na to jednak rozwiązanie, na miarę XXI wieku – biofeedback.

 

Jest to metoda treningowa oparta na wykorzystaniu naukowych wskaźników pracy Twojego organizmu (m.in. wskaźnik EEG., EMG, HR, RSA ) tzn, że podczas treningu biofeedback, elektrody przypięte do Twojej skóry wysyłają sygnał do monitora, ukazując rytm Twojego serca, ciśnienie krwi, temperaturę skóry, potliwość i napięcie mięśniowe. Jeśli się zestresujesz, będziesz mógł zobaczyć to na wykresach swoich (w.w) funkcji na ekranie monitora. Jeśli spróbujesz to kontrolować (korzystając z wskazówek trenera) otrzymasz błyskawiczną informację zwrotną (feedback), jaki efekt wywoła to w Twoim ciele i umyśle.

 

Wiedza na temat tego, czym jest i jak działa biofeedback jest na razie mało dostępna, jednak wiadomo, że ma on spektakularny wpływ na osiąganie stanu efektywnego relaksu i zredukowanie stresu, co przyczynia się do wielu pozytywnych zmian w naszej kondycji mentalnej oraz fizycznej. Dzięki temu biofeedback, może być idealnym rozwiązaniem dla osób, które chcą mięć rzeczywisty i mierzalny dowód na to, jak pracuje ich organizm w stresie i jaki wpływ może mieć osiąganie stanu relaksacji, przez kontrolowanie swoich procesów fizjologicznych. Dodatkową zaletą tej metody, jest indywidualizm, ponieważ trenujący, pod nadzorem wykwalifikowanego terapeuty, SAM, korzystając ze swojej motywacji i chęci zmiany UCZY SIĘ KONTROLOWAĆ SWÓJ ORGANIZM. 

 

Jeśli temat Cię zainteresował i chcesz dowiedzieć się czegoś jeszcze, napisz o tym w komentarzu. Więcej informacji na temat tego, jak działa stres znajdziesz tutaj. A zainteresowanych innymi, sposobami radzenia sobie ze stresem, zachęcam do odwiedzenia bloga już za kilka dni, ponieważ pojawi się niezwykle przydatny artykuł na ten temat.

 

 

JAK DZIAŁA STRES?

CREATED WITH PASSION

Biofeedback Rzeszów
Biofeedback Rzeszów