Jak się nie stresować
03 kwietnia 2019
Biofeedback Rzeszów

POWRÓT

29 maja 2019
Wielu rodziców marzy o tym, aby ich pociechy radziły sobie w szkole lepiej. Nie chodzi tutaj tylko o lepsze oceny czy odrobione zadania domowe, ale również o zachowanie. Jeżeli wierzysz,
16 kwietnia 2019
Znajdziesz go w tysiącach różnych produktów - od gum do żucia, przez serki i sosy, aż po napoje. Niskokaloryczny, dwieście razy bardziej słodki niż cukier. Zamknięty w niewielkich, białych granulkach
10 kwietnia 2019
Kto z nas choć raz w życiu nie był na ŻADNEJ DIECIE, niech pierwszy rzuci kamień. Nie ma co się oszukiwać, moda na różnego rodzaju alternatywne systemy żywienia stale rośnie.
03 kwietnia 2019
Wiesz już czym jest stres i jakie są jego konsekwencje (no chyba, że jeszcze nie czytałeś artykułu na ten temat, link znajdziesz tu) W dzisiejszym poście przybliżę Ci 5 niezwykle
03 kwietnia 2019
Jeśli odczuwasz objawy stresu, nie jesteś sam! Szacuje się, że około 85% wizyt u lekarza(z psychologiem włącznie) była związana z jego negatywnymi skutkami. Rynek pigułek i proszków uspokajających regularnie zwiększa
03 kwietnia 2019
Wiedząc o tym jak wygląda nauka z naukowego punktu widzenia (jeśli jeszcze nie czytałeś poprzedniego artykułu, klikaj) – możemy przejść dalej, czyli do sprawdzonych strategii metakognitywnych, które każdemu, nawet najbardziej

Wiesz już czym jest stres i jakie są jego konsekwencje (no chyba, że jeszcze nie czytałeś artykułu na ten temat, link znajdziesz tu) W dzisiejszym poście przybliżę Ci 5 niezwykle skutecznych i stosunkowo łatwych do wykonania sposobów, jak opanować stres, już w momencie, w którym zauważysz, że zaczyna się pojawiać.

 

 

ODDYCHAJ

 

„Weź głęboki oddech”- nie raz powtarzałeś to swoim bliskim w kryzysowej sytuacji, prawda? Ale czy zauważyłeś jak wielka siła kryje się za tym powiedzeniem?

Prawidłowy oddech ma kluczowy wpływ na ludzki organizm, jednak niewielu z nas zdarza się o tym pamiętać. Wydłuża życie, usprawnia układ limfatyczny, krwiobieg oraz, co najważniejsze, koi nerwy!

Prawidłowe oddychanie jest najskuteczniejszą i moim zdaniem, najłatwiejszą do wykonania metodą na opanowanie stresu tu i teraz, tzn. nawet w momencie, w którym szef właśnie krytykuje Twoją pracę, lub gdy masz przed sobą egzamin podsumowujący cały semestr.

Jest wiele technik oddechowych, ale najpierw wypadałoby zacząć od początku, czyli poznać, jak ma wyglądaći czym jest prawidłowy oddech. 

 

Zapamiętaj: Gdy Twój oddech jest spokojny, Ty sam jesteś spokojny! 

 

  • Prawidłowy oddech to taki, w którym zarówno wdech jak i wydech są przeprowadzane przez nos.

  • Prawidłowy oddech to oddech przeponowy, czyli taki, przy którym brzuch będzie się unosił (jak u małego dziecka), a klatka piersiowa nie będzie się poruszała.

  • Prawidłowe tempo oddechu dla dorosłych to od 5 do 7 oddechów na minutę, czyli mniej więcej jeden oddech na 10 sekund. W przypadku dzieci, częstotliwość oddechu jest większa.

  • Prawidłowy przebieg oddechu to: 2 sekundy intensywnego wdechu, 6 sekund powolnego wydechu, 2 sekundy bezdechu, 2 sekundy intensywnego wdechu... itd.itd. 

 

A teraz ćwiczenie.

Trzymając się tych czterech założeń, wykonaj kilkukrotnie ćwiczenie.

Połóż jedną dłoń nad pępkiem a drugą na klatce piersiowej. Wyobraź sobie, że masz w brzuchu balon. Wdechem masz balon napompować, a wydechem wypompować. Między napompowaniem a wypompowaniem zachowaj 2 sekundy przerwy. 

 

UŻYWAJ WŁAŚCIWYCH SŁÓW

 

Czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym jaki wpływ mają słowa, jakich używasz, na to co czujesz? Otóż to co mówisz, a w szczególności metafory jakimi się posługujesz, mają olbrzymi wpływ na to jak interpretujesz rzeczywistość. Ludzie nieustannie mówią i myślą za pomocą metafor. Często w stresującej sytuacji mówimy „jestem w kropce”, „koniec ze mną”, „mój los wisi na włosku”, co dodatkowo nastraja negatywnie i sprawia, że wyjście obronną ręką z takiej sytuacji staje się niemożliwe. A gdyby tak, te negatywne sformułowania, zastąpić pozytywnymi: „to cenne doświadczenie”, „nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło”. Gwarantuje, że jeśli następnym razem, w starciu z negatywnymi emocjami, zamienisz dotychczasowe zwroty określające trudne stany, na pozytywne metafory, Twoje samopoczucie i spojrzenie na świat, ulegną diametralnej zmianie.

 

 

ZADAWAJ PYTANIA

 

Jest takie stare przysłowie, które mówi „Kto nie potrafi pytać, nie potrafi żyć”. Jest w tym dużo prawdy. Przecież pytania powodowane są ciekawością, a dopóki jesteś ciekawy tego co się dzieje w okół Ciebie i w Tobie, jest szansa aby wszystko odmieniło się na lepsze. Dbaj o to by być stale zaciekawionym. Zadawaj pytania, gdy czegoś nie wiesz, nie rozumiesz, lub zwyczajnie Cię to interesuje. Przede wszystkim zadawaj pytania sobie i uważnie wsłuchuj się w to co masz sobie do powiedzenia. To pozwoli Ci lepiej poznać siebie, swoje zachowania i ich przyczyny, a co za tym idzie, posiąść kontrolę nad swoimi stanami umysłowymi i otoczeniem.

W obliczu stresującej sytuacji, odpowiedz sobie w ciszy na pytanie co dokładnie czujesz, dlaczego tak się czujesz i  jaki ma to wpływ na Twój ogólny stan? Podczas tego ćwiczenia, spróbuj zastępować mocno negatywne sformułowania, lżejszymi, ale nie oszukuj się, nie wmawiaj sobie, że czujesz się świetnie, gdy w rzeczywistości odczuwasz narastającą złość. Powiedz sobie „jestem lekko zdenerwowany, ponieważ Krysia spóźnia się już 20 minut, przez co zaciskają mi się ręce, zaczyna mnie boleć głowa i tracę humor.” Dzięki temu będziesz znał swoje reakcje, co będzie punktem wyjściowym do ich opanowania.

 

BĄDŹ DLA SIEBIE ŁAGODNY I WYROZUMIAŁY

 

Pewnie jesteś ambitną i wymagającą osobą, która nieustannie podwyższa sobie poprzeczkę, przez co narażasz się na dodatkowe stresy z tym związane. To dobrze, że się rozwijasz, należy jednak pamiętać, że nie da się być perfekcyjnym zawsze i wszędzie i czasem musisz po prostu „wrzucić na luz”. Nie wymagaj od siebie niemożliwego i nie pozwól innym, aby to robili. A w sytuacjach stresowych, nie obwiniaj się za to co się dzieje, nie obrażaj się w myślach i nie rób sobie wyrzutów sumienia. Ponieważ nic Ci to nie da, niczego już nie zmieni. Lepiej wykorzystaj swoją energię na kreatywne rozwiązanie problemu, lub kulturalne wytłumaczenie, że dana rzecz nie leży w Twojej gestii. Pozostań w zgodzie z samym sobą i podchodź do siebie z szacunkiem i miłością, gdyż tylko wtedy inni ludzie będą Cię również tak traktować.

 

 

 

PAMIĘTAJ, ŻE WYDARZENIE TO W 10% FAKT A W 90% TWOJA INTERPRETACJA TEGO CO SIĘ WYDARZYŁO

 

Podam Ci przykład:

Jesteś na imprezIe u znajomych, jest głośno, wszyscy się świetnie bawią, wychodzisz na patio, skąd dobiega Cię kłótnia pomiędzy Twoją dobrą koleżanką Krysią, a jej partnerem. Wiesz, że nie powinno Cię tu być, ale ciekawość przeważa, więc udajesz, jakieś zajęcie i wytężasz słuch. Nagle dociera do Ciebie, że Zdzisiu- jej druga połowa, ostentacyjnie kończy relację, a Krysia wybucha donośnym szlochem. Biegniesz do niej, co sił w nogach, mijając się ze Zdzisiem, który rzuca Ci złowrogie spojrzenie, aby jak najszybciej wziąć ją w ramiona, pocieszyć i wesprzeć. Jednak Krysia nie jest zadowolona z faktu, że jesteś świadkiem całego zamieszania, co dobitnie Ci przekazuje.

I teraz masz dwie opcje:

Możesz wrócić na imprezę ze zranioną dumą i postanowieniem, że już nigdy się do niej nie odezwiesz, bo "jak onamogła tak brutalnie potraktować Twoją chęć pomocy?"

Lub:

Możesz pomyśleć, że Krysia jest w tym momencie bardzo zagubiona, zdenerwowana i smutna i najwidoczniej musi sama poukładać wszystko w swojej głowie, podać jej paczkę chusteczek i po cichu się wycofać.

 

Jak myślisz, która interpretacja korzystniej wpłynie na Twoje samopoczucie i samoocenę?

Refleksję pozostawiam Tobie, pamiętaj tylko, że zazwyczaj to te negatywne wrażenia chcą wziąć górę, dlatego w stresowych sytuacjach należy pamiętać o tym, aby starać się panować nad emocjami, aby interpretacja danej sytuacji już zawsze mogła wyjść na Twoją korzyść.

 

W prezencie dostajesz ode mnie jeszcze sposób numer 6! Moim zdaniem najważniejszy ze wszystkich.

 

WYMYŚL SOBIE SWÓJ UNIKALNY SPOSÓB NA OPANOWANIE STRESU

 

Może to być cokolwiek co poprawi Ci humor, jednocześnie nie wpływając na Ciebie negatywnie (nie objadaj się czekoladkami, please). Może spodobała Ci się któraś z poprzednich metod? Ważne, żeby znaleźć w danym sposobie oparcie i się go trzymać. Gdy już wybierzesz pamiętaj, aby przypominać ją sobie codzienne rano, najlepiej zaraz po przebudzeniu, oraz za każdym razem, gdy wiesz, że czeka Cię stresująca sytuacja. Po jakimś czasie, tak mocno wejdzie Ci to w krew, że już nigdy nie pozwolisz sobie być ofiarą swoich, lub cudzych, destrukcyjnych emocji.

 

Nie musisz stosować wszystkich metod, popróbuj i wybierz najlepszą. Zaobserwuj co dzieje z twoim ciałem w stanie stresu i w stanie relaksu. Bądź ze sobą szczery, nie wmawiaj sobie rzeczy, objawów, których nie ma, równocześnie niczego przed sobą nie ukrywaj. Dzięki temu lepiej zrozumiesz reakcje swojego organizmui zobaczysz, które metody relaksacyjne najlepiej na Ciebie działają. Jeśli masz ochotę, nie wstydź się i napisz mi o tym w komentarzu, jestem bardzo ciekawa Twoich obserwacji i pomysłów. Pamiętaj że, jeżeli wiesz jak przebiega dany proces, masz nad nim większą kontrolę.

 

 

JAK SKUTECZNIE ZWALCZYĆ STRES?

CREATED WITH PASSION

Biofeedback Rzeszów
Biofeedback Rzeszów